Johan cyklar för sin njursjuke bror.
Johan Kring, hemmahörande i Hudiksvall, har nyligen startat en Facebook-kampanj tillsammans med sin arbetsgivare. I sommar kommer han att cykla för sin njursjuke storebror genom att samla in pengar till Njurfonden.
Hur fick du idén till det här?
Min storebror har varit njursjuk ganska länge och fick min mammas ena njure för 4,5 år sedan. Nu har han blivit dålig igen och har hemdialys samtidigt som hans fru är under utredning för att eventuellt kunna bli donator. Det är ett tufft liv att vara njursjuk och därför började jag fundera på om det fanns något sätt jag kunde hjälpa honom på. Jag pratade med min arbetsgivare som tyckte Facebook-kampanjen var en utmärkt idé.
Hur går själva insamlingen till?
Jag tänker delta i flera cykeltävlingar i sommar och för varje lopp kommer vi att lägga ut en blänkare på min arbetsgivares Facebook-sida. För varje ”gilla” bilden får, skänker jag och min arbetsgivare 5 kronor till Njurfonden, för varje delning 10 kronor, där vi står för halva beloppet var. Starten för kampanjen gick nu den 6 maj, när jag ställde upp i Lidingöloppet MTB. Hittills har kampanjen samlat in 540 kronor.
Finns det inte en risk att du blir ruinerad om detta får stor spridning?
Jo, risken finns. Hursomhelst kommer det att vara värt varenda krona.